Akčný plán EÚ
Európska únia predložila v marci 2018 akčný plán na financovanie udržateľného rastu, ktorý je zameraný na finančný sektor. Štúdie ukázali, že samotný verejný sektor nebude schopný do roku 2030 zvýšiť ročný objem investícií o 175 až 290 miliárd EUR potrebný na dosiahnutie klimatických cieľov EÚ. Akčný plán EÚ je navrhnutý tak, aby pomohol nasmerovať hospodárstvo týmto smerom.

Tieto ciele akčného plánu EÚ stanovuje ako hlavné:
Nasmerovať toky kapitálu smerom k udržateľným investíciám,
Užšia integrácia rizík ESG do riadenia rizík,
Transparentnosť vzhľadom na posilnenie udržateľnosti životného prostredia z dlhodobého hľadiska.
Dosiahnutie sledovaných cieľov sa môže dosiahnuť pomocou nasledujúcich opatrení:
Vytvorenie jednotnej taxonómie,
Vypracovanie noriem a označení ekologických finančných produktov,
Rozšírenie udržateľného financovania,
Začlenenie udržateľnosti do investičného procesu,
Zavedenie nových referenčných hodnôt udržateľnosti.
Implementácia v BKS Bank
BKS Bank má dlhoročné skúsenosti v oblasti udržateľnosti. Už dnes zaznamenávame v našich bankových systémoch udržateľné financovanie, ponúkame našim klientom (zatiaľ len v materskej krajine) udržateľné finančné produkty alebo poskytujeme informácie o našej uhlíkovej stope. Napriek tomu vidíme implementáciu akčného plánu EÚ ako výzvu, pretože má vplyv na takmer všetky naše hlavné činnosti. S cieľom zabezpečiť, aby sme mohli včas splniť všetky budúce požiadavky, sme spustili rozsiahly realizačný projekt.
Pokiaľ ide o nariadenie o taxonómii, projekt "Akčný plán EÚ" sa okrem iného zaoberá týmito témami:
zavedenie softvéru na kontrolu taxonómie financovania,
implementáciu v investičnom podnikaní,
potrebné prispôsobenie procesov a politík,
súlad so všetkými požiadavkami na zverejnenie súvisiacimi s taxonómiou a
poskytovanie informácií zamestnancom a klientom.
Požiadavky Akčného plánu EÚ sa týkajú takmer celej našej hlavnej činnosti a sú spracúvané v rámci implementačného projektu, ktorý bol zahájený v roku 2019. Väčšie pracovné balíky sa zaoberajú implementáciou nariadenia o taxonómii, CSRD a ďalšou integráciou ESG do nášho riadenia rizík. V rámci projektu sa vypracúvajú aj zverejnenia podľa SFDR.
Implementácia nariadenia o taxonómii
Nariadenie o taxonómii stanovuje, že banky musia zverejňovať pomer zelených aktív (Green Asset Ratio). Prvé zverejnenie taxonomického súladu s environmentálnymi cieľmi 1 a 2 sa uskutočnilo za obchodný rok 2022 v Správe o udržateľnosti našej materskej spoločnosti. Za rok 2023 bol po prvýkrát zverejnený aj taxonomický súlad. Pre finančné inštitúcie to znamená veľmi komplexný proces kontroly. Na tento účel budeme používať nástroj Climcycle distribuovaný KPMG resp. ESG Software GmbH.
Predpokladáme, že súlad s taxonómiou bude hrať dôležitú úlohu aj pri hodnotení kvality zábezpek v oblasti nehnuteľností. Preto sa snažíme zahrnúť príslušné kritériá aj do nášho systému riadenia zábezpek.
V spolupráci s klientmi a inými partnermi sa v súčasnosti snažíme zvyšovať povedomie o význame a vplyve taxonómie. Informujeme o tom klientov v rámci rokovaní, rozhovorov a podujatí, ako aj prostredníctvom správ v médiách. A tiež školíme aj našich zamestnancov. Ktorí sú dôležitý kontaktný bod s našimi klientmi, o význame taxonómie a o zmenách, ktoré so sebou pre našu činnosť prináša.
Náš Klientsky servis Vám ochotne pomôže. Sme Vám k dispozícii Po-Pi 09:00 - 16:00 hod.