Akčný plán EU: Financovanie udržateľného hospodárstva

Európska únia predložila v marci 2018 akčný plán na financovanie udržateľného rastu, ktorý je zameraný na finančný sektor. Štúdie ukázali, že samotný verejný sektor nebude schopný do roku 2030 zvýšiť ročný objem investícií o 175 až 290 miliárd EUR potrebný na dosiahnutie cieľov EÚ v oblasti klímy. Akčný plán EÚ je navrhnutý tak, aby pomohol nasmerovať hospodárstvo týmto smerom.

zástavy EÚ

Hlavné ciele akčného plánu EÚ:

  • Nasmerovať toky kapitálu smerom k udržateľným investíciám
  • Užšia integrácia rizík ESG do riadenia rizík
  • Transparentnosť vzhľadom posilnenie udržateľnosti životného prostredia z dlhodobého hľadiska

Nasledujúce opatrenia sú určené na dosiahnutie sledovaných cieľov, ktoré môžu byť dosiahnuté:

  • Vytvorením jednotnej taxonómie
  • Vypracovaním noriem a označení ekologických finančných produktov
  • Rozšírením udržateľného financovania
  • Začlenením udržateľnosti do investičného procesu
  • Zavedením nových udržateľných referenčných hodnôt

Implementácia v BKS Bank

BKS Bank má dlhoročné skúsenosti v oblasti udržateľnosti. Zaznamenávame
už dnes udržateľné financovanie v našich IT systémoch v Rakúsku, ponúkame našim zákazníkom udržateľné finančné produkty alebo ponúkame informácie o našej uhlíkovej stopu. Napriek tomu vidíme implementáciu akčného plánu EÚ ako výzvu, pretože má vplyv na takmer všetky naše hlavné činnosti. S cieľom zabezpečiť, aby sme mohli včas splniť všetky budúce požiadavky sme spustili rozsiahly realizačný projekt.

Pokiaľ ide o nariadenie o taxonómii, projekt "Akčný plán EÚ" sa okrem iného zaoberá

  • zavedenie softvéru na kontrolu taxonómie financovania,
  • implementáciu v investičnom podnikaní,
  • potrebné prispôsobenie procesov a politík,
  • súlad so všetkými požiadavkami na zverejnenie súvisiacimi s taxonómiou a
  • poskytovanie informácií zamestnancom a klientom

Veľmi dobrý pokrok sa dosiahol už v roku 2019 integráciou faktorov ESG do riadenia rizík. Preodnotili sme aj novú taxonómiu. Ukázalo sa, že kritériá, podľa ktorých hodnotíme udržateľnosť finančných projektov, sú do veľkej miery spojené s taxonómiou. Rovnako usmernenia, na ktorých sú založené tzv. Zelené dlhopisy, do značnej miery zodpovedajú návrhom štandardu pre Zelené dlhopisy.

V roku 2020 sme vyvinuli rozhodovacie faktory na posúdenie rizík udržateľnosti, ktoré sú zahrnuté do hodnotenia. Pozreli sme sa aj na riziká udržateľnosti, ktorým by mohlo byť vystavené zabezpečenie nehnuteľností. Okrem toho sme skúmali, či financovanie, ktoré sme predtým považovali za udržateľné, bude v budúcnosti spĺňať taxonómiu.
taxonómiu v budúcnosti. Prispôsobenie kritérií vrátane mapovania v našich IT systémoch sa uskutoční v roku 2021.

V roku 2021 banka BKS nadviazala spoluprácu s ďalšími bankami, Združením nemeckých bánk verejného sektora a spoločnosťou Dydon s cieľom spoločne vyvinúť softvér na audit taxonómie financovania a podarilo sa jej dosiahnuť značný pokrok. Kritériá na určenie toho, či je financovanie v súlade s taxonómiou, sa líšia v závislosti od základnej hospodárskej činnosti a sú veľmi zložité. Softvér prevedie našich zamestnancov procesom auditu používateľsky prívetivým spôsobom a zabezpečí, aby boli správne zadané všetky kritériá potrebné na posúdenie. Okrem toho bude softvér využívať umelú inteligenciu a procedurálne výpočty na určenie údajov relevantných pre audit, čo by malo uľahčiť zber údajov, najmä v prípade financovania MSP. Malé a stredné podniky sú pre BKS Bank kľúčovou cieľovou skupinou.