Ako sa zbaviť dlhov raz a navždy? V prvom rade majte plán

Autor: Juraj Lóci, Sales & Financing | 23.06.2023

Dlhy sú ako olovená guľa na nohe, ktorá vám bráni v tom, aby ste mohli slobodne žiť. Ak riešite, ako sa zbaviť dlhov raz a navždy, ponúkame vám plán a tipy, ako sa dostať z finančných ťažkostí

V niektorých situáciách, ako napríklad kúpa domu, rekonštrukcia bytu či kúpa automobilu, je zadlženie sa nevyhnutnosťou. Úver na bývanie je neraz jedinou možnosťou, ako bývať vo vlastnom.

Vo väčšine prípadov sú však hlavným zdrojom stresu spotrebné úvery, pôžičky či prečerpané kreditné karty s vysokými úrokmi. Čo s tým? Sústreďte sa na to, aby ste ich splatili čím skôr a potom svoju pozornosť zamerajte na tvorbu úspor.

Kľúčové teda je nezadlžovať sa zbytočne. Inak sa môžete ocitnúť v bludnom kruhu stále väčšieho a väčšieho zadlžovania. Ak sa zamýšľate nad tým, ako sa zbaviť dlhov, inšpirujte sa naším plánom.

Plán splácania dlhov: Ako ho zostaviť?

Skôr, ako sa pustíte do plánovania splácania dlhov, urobte vo svojom vnútri rozhodnutie, že sa dlhov chcete naozaj zbaviť. Bez toho sa nepohnete ďalej. Pokojne si svoj cieľ napíšte na viditeľné miesto, aby ste ho mali neustále na očiach.

Potom sa môžete pustiť do tvorby plánu. Čo všetko musíte urobiť?

Spočítajte výšku dlhov

Prvým krokom k plánu, ktorý vás zbaví dlhov, je spísať si všetky záväzky voči veriteľom. Ku každému úveru či pôžičke si napíšte:

 • úrokovú sadzbu,
 • minimálnu výšku splátky a
 • dátum splatnosti

Na záver nezabudnite všetky záväzky a aj minimálnu výšku splátky spočítať. Od týchto čísel sa bude odvíjať plánovanie rozpočtu i stratégie, ako dlhy čo najskôr splatiť.

Naplánujte si rozpočet

Pri zostavovaní rodinného rozpočtu myslite na to, že minimálne mesačné splátky uhradené včas negatívne neovplyvnia vašu bonitu ako klienta banky, ale dlžníkom zostanete dlhší čas a zaplatíte viac aj na úrokoch. To znamená, čím viac sa vám podarí splatiť, tým skôr sa dlhov zbavíte.

Ako zostaviť rodinný rozpočet pri zadlžení?

 • Spočítajte si, koľko tvoria výdavky domácnosti, teda minimálne splátky všetkých úverov a pôžičiek, platby za energie, poistné, pohonné hmoty, potraviny, oblečenie i zábava.
 • Spočítajte čistý mesačný rodinný príjem.
 • Porovnajte príjmy s výdavkami.

Ak sú príjmy vyššie ako výdavky, rozdiel môžete použiť na splátky veriteľom. Naopak, ak sú príjmy nižšie ako výdavky, čo je vo väčšine prípadov dlžníkov, musíte nájsť spôsob, ako znížiť výdavky, alebo zvýšiť príjmy, poprípade oboje.

Rady, ako mať v rodinnom rozpočte viac peňazí

Okrem toho, že môžete požiadať zamestnávateľa o zvýšenie platu, nájsť si čiastočný pracovný úväzok alebo obmedziť výdavky na zábavu, existujú aj ďalšie spôsoby, ako mať k dispozícii viac peňazí na splatenie dlhov. Čo stojí za vyskúšanie?

 • Prestaňte sa zadlžovať. Ak máte kreditné karty, nenoste ich v peňaženke a zrušte si povolené prečerpanie na účte hneď, ako to je možné.
 • Zamerajte sa na vedomú spotrebu, teda kupujte iba to, čo naozaj potrebujete.
 • Nakupujte viac online kvôli výhodným cenám.
 • Obmedzte stravovanie v reštaurácii a začnite si plánovať jedálny lístok.
 • Zamerajte sa na nákup základných potravín a do obchodu choďte s nákupným zoznamom.
 • Ak máte drahé auto, predajte ho a kúpte si lacnejšie.

Samozrejme, možností je veľa, popremýšľajte nad tým, čo môžete urobiť vy. Ak by ste chceli získať viac informácií o tejto téme, odporúčame vám prečítať si náš predchádzajúci článok: Zlepšite svoj rodinný rozpočet vďaka týmto tipom.

Požiadajte veriteľa o konsolidáciu dlhov

Ak máte niekoľko úverov a pôžičiek s vyššími úrokovými sadzbami, môžete banku požiadať o konsolidáciu dlhov, teda o refinancovanie úverov. To znamená, že banka spočíta dlžné sumy jednotlivých úverov a poskytne vám jeden vo výhodnej úrokovej sadzbe. Týmto spôsobom ušetríte nielen na úrokoch, ale aj poplatkoch.

Konsolidácia úverov je jedným zo spôsobov, ako sa zbaviť dlhov raz a navždy. Ak máte záujem refinancovať svoje pôžičky, v BKS Bank vám poskytneme riešenie na mieru.

Samozrejme, aj v tomto prípade je vhodné, keď minimálnu výšku splátky navýšite, aby ste sa úveru zbavili čím skôr.

Zvoľte si stratégiu splácania

Nemáte záujem o refinancovanie úverov? Potom si určite stratégiu, podľa ktorej budete úvery splácať. Aké máte možnosti?

 • Metóda snehovej gule je aplikovateľná vo viacerých oblastiach života. Jej podstata spočíva v tom, že si dlhy zoradíte od najmenšieho po najväčší. Samotná stratégia splácania spočíva v tom, že začnete tým najnižším a splatíte ho čo najrýchlejšie. Postupne splácate vyššie záväzky podľa vytvoreného poradovníka.
 • Lavína dlhu je zasa o stanovení stratégie, ktorá sa sústreďuje na rýchle splatenie dlhu s najväčšou úrokovou sadzbou.

Ak si ako prvý krok k splateniu úverov vyberiete refinancovanie, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám pomôže nájsť vhodné riešenie na mieru.

Zdroje:

https://www.investopedia.com/personal-finance/digging-out-of-debt/

ttps://www.experian.com/blogs/ask-experian/credit-education/how-to-get-out-of-debt/

https://www.ramseysolutions.com/debt/ways-to-get-out-of-debt

https://portalfamososbr.com/sk/pages/6205-what-is-the-debt-snowball-payment-strategy

https://nomoredebts.org/blog/dealing-with-debt/12-ways-to-get-out-of-debt

Platobná karta BKS Bank

Debetná platobná karta Mastercard

S novou debetnou platobnou kartou Mastercard plaťte bezhotovostne a bezkontaktne. A tiež bezpečne na internete. Pomocou technológie NFC môžete teraz platiť až do 50,00 EUR bez zadania PIN.

Úver na bývanie

Úver na bývanie

BKS Bank Vás podporí pri realizácii Vašich snov o bývaní.

Online sporiaci účet

Online sporiaci účet

Sporte bezpečne a pohodlne priamo z Vášho domova a vytvorte si železnú rezervu.