Čo je to debetná karta? Poskytuje viac výhod, ako si myslíte

Autor: Juraj Lóci, Sales & Financing | 23.11.2022

Debetná karta je väčšinou ľudí považovaná za bežnú platobnú kartu, ktorá v porovnaní s kreditnou kartou neponúka žiadne výhody. Nie je to však celkom tak. V článku sme sa preto pozreli na to, čo je to debetná karta a aký je rozdiel medzi debetnou a kreditnou kartou.

Platobné karty sú každodenným spoločníkom  takmer každého z nás, napriek tomu nie vždy poznáme všetky výhody, ktoré s nimi môžeme využívať. Najčastejšie sa v platobnom styku stretneme s debetnou a kreditnou kartou, a hoci by sa mohlo zdať, že kreditná karta je atraktívnejšia, má svoje úskalia. Čo by ste teda mali o oboch kartách vedieť?

Čo je to debetná karta?

Debetná karta je platobná karta viazaná k vášmu bankovému účtu. Pri založení bežného účtu máte na ňu automaticky nárok, a tým pádom ide o najčastejšie používaný typ karty. Na debetnej karte máte k dispozícii svoje vlastné finančné prostriedky, ktoré môžete čerpať podľa ľubovôle. 

Aký je rozdiel medzi debetnou a kreditnou kartou?

Základný rozdiel medzi kartami spočíva práve v dostupnosti prostriedkov. Líšia sa tiež v poplatkoch, ktoré je potrebné za jednotlivé služby uhrádzať, ako aj v účele, na ktorý sú najčastejšie používané.

Pri kreditnej karte tomu tak nie je. Platíte za ňu ročný poplatok bez ohľadu na to, či ju využívate alebo nie. Na kreditnej karte síce máte prostriedky banky navyše, ale musíte ich splatiť v stanovenom limite, čo je zväčša 50 dní. Ak termín nestihnete, banka si od vás vypýta splatenie aj s nemalým úrokom. Pri kreditnej karte sú taktiež spoplatnené výbery hotovosti z bankomatu. 

Ak preto používate svoju platobnú kartu hlavne na bežné platby v obchodoch a nepotrebujete od banky peniaze navyše, postačí vám klasická debetná karta, pri ktorej vám nehrozí zadĺženie. 

Čo ešte ponúka debetná karta?

V BKS Bank ponúkame ku našim účtom debetnú kartu Mastercard, s ktorou získate niekoľko ďalších praktických výhod:

Niektoré kamenné či online obchody zvyknú počas roka poskytovať rôzne výhodné akcie pri platbe kartou Mastercard, a tak s ňou môžete ušetriť ďalšie peniaze. 

Ak by ste si u nás chceli založiť účet a získať praktickú debetnú kartu, neváhajte nás kontaktovať.

Online sporiaci účet

Online sporiaci účet

Sporte bezpečne a pohodlne priamo z Vášho domova a vytvorte si železnú rezervu.

termínovaný vklad

Termínovaný vklad

Zhodnoťte lepšie Váš majetok a získajte atraktívny úrok.

Úver na bývanie

Úver na bývanie

BKS Bank Vás podporí pri realizácii Vašich snov o bývaní.