Chystáte sa na dovolenku? Toto by ste mali vedieť o platbe kartou v zahraničí

Autor: Juraj Lóci, Sales & Financing | 27.02.2023

Platba kartou v zahraničí je bezpečným, praktickým i ekonomickým riešením. Avšak neraz nastanú situácie, že je potrebné vybrať hotovosť. V dostatočnom predstihu si zistite, či sa dá výber realizovať vo všetkých bankomatoch, ako bezpečne používať platobnú kartu v zahraničí a informujte sa aj o poplatkoch pri platbe a výbere.

Ak máte k dispozícii debetnú platobnú kartu Mastercard, bezhotovostné platby i výber hotovosti môžete realizovať 24 hodín denne na celom svete.

Dovolenka je o oddychu, spoznávaní rôznych kútov sveta, nadväzovaní priateľstiev a nových zážitkoch. Na to, aby ste si ju užili so všetkým, čo k nej patrí, potrebujete platobnú kartu a sumár užitočných informácií, ktoré sme pre vás pripravili.

Platba kartou v zahraničí versus hotovosť. Čo sa oplatí viac?

Ísť na dovolenku do zahraničia s veľkou hotovosťou sa nemusí vyplatiť. Je to nepraktické i nebezpečné, pretože platbou v hotovosti vo vysokých sumách môžete na seba upozorniť zlodejov. K ukradnutým peniazom sa už potom zrejme nikdy nedostanete.

Naopak, v prípade straty, alebo odcudzenia platobnej karty ju jednoducho a s okamžitou platnosťou zablokujete cez online banking. Vždy máte možnosť volať aj do svojej banky na telefónne číslo určené pre volania zo zahraničia.

Máte k dispozícii debetné i kreditné karty a neviete, ktoré sú pri platbe cez internet alebo terminál výhodnejšie?

 • Platiť môžete debetnou i kreditnou kartou, pričom výhodnejšia je kreditka, a to najmä v prípade využitia bezúročného obdobia.
 • Vyhnite sa výberu hotovosti kreditnou kartou z dôvodu vysokých poplatkov, ktoré môžu byť v porovnaní s debetnou kartou dvojnásobné.
 • Pri platbe cez terminál voľte platbu bez konverzie.

Vo veľkých mestách a dovolenkových rezortoch plaťte kartou

Platba kartou je v dnešnej dobe vo veľkých mestách a dovolenkových destináciách samozrejmosťou. Pokiaľ sa chystáte na vidiek, kde je k dispozícii iba niekoľko obchodov a tržnice, budete potrebovať hotovosť. Preto je dôležité, aby ste si tieto skutočnosti vždy zistili dopredu.

Ako nájsť bankomat s najnižšími poplatkami?

Potrebujete si výhodne vybrať z bankomatu hotovosť? Inšpirujte sa našimi tipmi.

 • Vyberte si bankomat sesterskej banky, pretože výber je spravidla bezplatný, alebo vás vyjde na desiatky centov. Pri výbere z iného bankomatu to je niekoľko eur.
 • Nepoužívajte bankomaty firiem, ktoré spoznáte podľa jedinečného loga, z dôvodu vysokých poplatkov.
 • Použite debetnú kartu, pretože je to výhodnejšie z hľadiska poplatkov ako pri kreditnej karte.
 • Voľte výber bez konverzie, pretože ak si vyberiete výber s konverziou, kurz určí zahraničná banka a spravidla je vyšší ako kurz vašej banky.

Tipy pre spoľahlivú a bezpečnú platbu kartou i výber v zahraničí

Ak si chcete dovolenku užiť naplno so všetkým, čo k nej patrí, a zbytočne neplatiť za niečo, čo nemusíte, nezabúdajte na niekoľko dôležitých pravidiel, ktoré zároveň zvýšia aj bezpečnosť. Čo je dôležité?

Najmä na cesty mimo Európy si so sebou vezmite aspoň dve platobné karty najrozšírenejších spoločností Visa i MasterCard, pričom jedna by mala byť embosovaná.

 • Majte k dispozícii debetnú i kreditnú kartu.
 • Bankomaty hľadajte v okolí bánk alebo pomocou aplikácií.  
 • Platobnú kartu majte uloženú na bezpečnom mieste a pri platení ju nespustite z očí.
 • Pri výbere z bankomatu i platbe cez terminál rukou zakryte PIN.
 • V mobile majte aplikáciu svojej banky i telefónne číslo centra pre klientov pre prípad nutnosti zablokovať kartu.

Chcete realizovať až štyri hotovostné výbery z ktoréhokoľvek bankomatu, kdekoľvek v mene euro, v cene platobného účtu a získať aj ďalšie výhody? Zriaďte si u nás účet s debetnou platobnou kartou Mastercard. Stačí nás kontaktovať telefonicky, mailom alebo v klientskom centre.

Zdroje: 

https://banky.sk/kolko-stoji-vyber-z-bankomatu-v-zahranici/

https://banky.sk/63363-sk/10-rad-pre-platby-kartou-a-vybery-z-bankomatov-v-zahranici/

https://www.finance.cz/523582-platebni-karty/

https://www.finance.cz/493459-platebni-karta-v-zahranici/