Financovanie nehnuteľnosti: Ktorú možnosť si vybrať?

Autor: Juraj Lóci, Sales & Financing | 5.5.2023

Ako financovať stavbu domu či kúpu vlastného bytu? Jedinou odpoveďou nemusí byť hypotéka.  Pozrime sa spolu na prehľad dostupných možností financovania nehnuteľnosti, akými sú úver na bývanie, kontokorent na bývanie či stavebný úver. Čo je pre vás najvhodnejšie?

Financovanie nehnuteľnosti: Ktorú možnosť si vybrať? 

Na vlastné bývanie je dôležité začať si sporiť hneď, ako sa zamestnáme. Nasporené finančné prostriedky nám neskôr pomôžu aspoň čiastočne pokryť náklady, pretože úver na bývanie je bankou poskytovaný len do určitej výšky z ceny nehnuteľnosti.

Financovanie nehnuteľnosti je možné viacerými spôsobmi. Aké sú ich výhody?
Čím viac finančných prostriedkov si odkladáte, tým lepšie. Sporenie by malo podľa odborníkov tvoriť 10 až 20 percent z mesačného príjmu. Ideálne je, ak trvalý príkaz odchádza z účtu ako prvý, napríklad na termínovaný vklad alebo online sporiaci účet. Za niekoľko rokov si tak nasporíte slušnú sumu, ktorá vám aspoň do určitej miery pomôže pri realizácií vlastného bývania.

Avšak hlavným zdrojom financovania nehnuteľnosti je vo väčšine prípadov pôžička od rodiny alebo úver z banky či stavebnej sporiteľne. Aké máte možnosti?

Úver na bývanie

Medzi najčastejšie formy financovania stavby nehnuteľnosti, kúpy bytu či rekonštrukcie patrí úver na bývanie, resp. hypotekárny úver. Problémom je, že podmienky získania hypotéky sa každoročne sprísňujú.

Ešte pred tým, ako sa vydáte do banky, mali by ste vedieť, že:

 • Banky najčastejšie poskytujú úver na bývanie do výšky maximálne 80 percent z hodnoty nehnuteľnosti, a preto je potrebné dofinancovanie z úspor alebo prostredníctvom spotrebného úveru.
 • Úver na bývanie sa poskytuje na dobu maximálne 30 rokov.
 • Splátka hypotéky nesmie byť vyššia ako 60 percent čistého príjmu žiadateľa.
 • Výška úveru na bývanie nemôže presiahnuť sumu, ktorá tvorí 8-násobok čistého príjmu toho, kto o úver žiada.
 • Vo výhode pri získavaní úveru na bývanie sú manželia z toho dôvodu, že ich príjmy sa spočítajú a z nich sa vypočíta hypotéka.
 • Získanie hypotéky je po 40. roku života náročnejšie z dôvodu sprísnenia ukazovateľa DTI, teda limitu ustanovujúceho celkovú zadlženosť, ktorá sa odvíja od príjmu. DTI sa sprísňuje v prípade, že splatnosť úveru na bývanie presiahne vek 65 rokov.

U nás v BKS Bank získate úver na bývanie s výškou splátok a dĺžkou splácania podľa vašej aktuálnej situácie a hodnoty zabezpečenia, pričom:

Počas celej doby trvania financovania vám poskytneme osobné poradenstvo.
Úrokové sadzby sa líšia aj podľa doby fixácie.
Oceníte spracovateľský poplatok vo výške 200 eur, vyhotovenie znaleckého posudku zadarmo a ďalšie výhody.
Povolené prečerpanie a kontokorent na bývanie
Kontokorent je v podstate úver v rámci využívania bežného účtu. Nazýva sa aj povolené prečerpanie. Ak máte na účte kontokorent, môžete ísť do mínusu, resp. do výšky bankou povoleného prečerpania.

Vo všeobecnosti platí, že bežný kontokorent:

 • Má vyššie úrokové sadzby ako iné druhy úverov.
 • Úrok sa vypočítava zo sumy, ktorú máte požičanú.
 • Je vhodný na krátkodobé preklenutie nedostatku finančných prostriedkov.
 • Po schválení bankou ho máte dostupný stále, avšak nemusíte z neho čerpať.
 • Jeho splácanie nefunguje na princípe mesačných splátok. Keďže povolené prečerpanie máte schválené v rámci bežného účtu, prijatá suma na účet kontokorent automaticky zníži, alebo úplne vyplatí.
 • Kontokorent sa poskytuje automaticky podľa výšky príjmu, alebo na žiadosť majiteľa účtu.

Kontokorent na bývanie má atraktívny úrok a splatnosť 1 rok i dlhšie

Povolené prečerpanie však môže slúžiť aj na splnenie sna o vlastnom bývaní. Ak si chcete napríklad kúpiť nový byt a zaplatiť ho z predaja vášho terajšieho bytu, môžete využiť kontokorent na bývanie.

Kontokorent od BKS Bank má nasledujúce výhody:

 • Splatnosť je jeden rok, avšak možno ju prolongovať.
 • Minimálna výška úveru je 5 000 eur.
 • Splácate iba úroky z vyčerpanej časti úverového rámca.
 • Úverový rámec môžete vykryť naším úverom na bývanie.
 • Základná úroková sadzba od 1.1.2023 je 2, 693 %.

Financovanie nehnuteľnosti umožní aj stavebné sporenie či americká hypotéka

Financovanie nehnuteľnosti môžete realizovať aj prostredníctvom stavebného sporenia, americkej hypotéky či mladomanželskej pôžičky. Čo by ste o nich mali vedieť?

Stavebný úver a medziúver

Stavebné sporenie už nie je také obľúbené ako kedysi. Avšak jeho výhoda spočíva v jednoduchšom získaní stavebného úveru alebo medziúveru. Stavebný úver je poskytnutý na základe zmluvy o stavebnom sporení za určitých podmienok.

Medziúver je možné čerpať aj v prípade nesplnenia týchto podmienok a je dostupný aj pre tých, ktorí nemajú zmluvu o stavebnom sporení.

Americká hypotéka
Financovanie nehnuteľnosti zabezpečíte aj americkou hypotékou. Ide vlastne o bezúčelový úver, ktorý je však zabezpečený nehnuteľnosťou. Výhodou je, že banku nezaujíma, na čo financie použijete. Splatnosť americkej hypotéky je do 20 rokov.

Mladomanželská pôžička
Mladomanželskú pôžičku poskytuje Štátny fond pre rozvoj bývania manželom do 35 rokov v prípade, že k uzatvoreniu manželstva došlo maximálne 36 mesiacov pred podaním žiadosti.

Potrebujete financovať vlastné bývanie s výhodným úrokom a finančným poradenstvom počas celej doby splácania? Hľadáte cestu, ako vyriešiť financovanie nehnuteľnosti úverom na bývanie alebo kontokorentom na bývanie? V tom prípade nás neváhajte kontaktovať.

Zdroje:

https://www.teraz.sk/ekonomika/prieskum-cast-slovakov-uz-valcuju/704785-clanok.html

https://www.moneycrashers.com/money-saving-tips-families/

https://www.ramseysolutions.com/budgeting/the-truth-about-budgeting

https://www.moneyhelper.org.uk/en/everyday-money/budgeting/beginners-guide-to-managing-your-money

Kontokorent na bývanie

Kontokorent na bývanie

S BKS Bank nájdete optimálne financovanie Vašich prianí.

termínovaný vklad

Termínovaný vklad

Zhodnoťte lepšie Váš majetok a získajte atraktívny úrok.

Online sporiaci účet

Online sporiaci účet

Sporte bezpečne a pohodlne priamo z Vášho domova a vytvorte si železnú rezervu.