5 tipov, ako docieliť finančnú nezávislosť

Autor: Juraj Lóci, Sales & Financing | 06.06.2023

Napriek tomu, že ceny rastú a ekonomika stagnuje, finančná nezávislosť môže byť realitou aj pre vás. Ako sa oslobodiť od tlaku, mať pravidelný príjem a napriek tomu disponovať dostatkom financií na život, o ktorom snívate?

žena s mobilom

Podstatou finančnej nezávislosti je mať k dispozícii dostatok úspor, investícií i finančných prostriedkov v hotovosti, vďaka ktorým si dokážete spolu so svojimi blízkymi dovoliť vytúžený životný štýl. Na začiatok si môžete finančné prostriedky uložiť na online sporiaci účet alebo termínovaný vklad. Neskôr môžete investovať odvážnejšie.

Pre každého znamená finančná nezávislosť niečo iné. Pre niektorých je príležitosťou vziať si v práci na pol roka neplatené voľno a cestovať po svete. Pre ďalších znamená možnosť odísť do dôchodku o niekoľko rokov skôr a užívať si ho. Alebo sa kedykoľvek rozhodnúť podnikať, či venovať čas svojim koníčkom bez stresu a tlaku, kde na to vziať.

Čo je finančná nezávislosť?

Finančná sloboda poskytuje veľkorysý priestor na život bez závislosti na určitom ročnom príjme. Pozor, nie je o vytvorení železnej finančnej rezervy na preklenutie neočakávaných životných situácií.

Tipy, ako docieliť finančnú nezávislosť

Skôr, ako sa pustíte do nastavenia cieľov a stratégií, ako docieliť finančnú nezávislosť, urobte si analýzu svojej aktuálnej situácie. To znamená, koľko peňazí potrebujete na život, aké sú vaše dlhy a hypotéky, ale aj nasporené finančné prostriedky. Až potom sa pustite do ďalších krokov. Ktoré sú to?

Stanovte si cieľ

Cieľ má byť konkrétny, jasný, reálne dosiahnuteľný a časovo ohraničený. Takisto ho môžete rozdeliť na menšie ciele. Zvyšuje sa tak šanca že hlavný cieľ splníte. Na čo sa zamerať?

  • Vyčíslite, koľko finančných prostriedkov vyžaduje životný štýl, o ktorom snívate.
  • Zapíšte si, koľko chcete mať financií na bankovom účte, ktoré pre vás predstavujú finančnú nezávislosť.
  • Určite si termín, dokedy chcete tento cieľ dosiahnuť.

Cieľ si napíšte na papier a dajte na viditeľné miesto, aby ste ho mali stále na očiach.

Určite si stratégiu

Pri určovaní stratégie musíte mať k dispozícii prehľad nielen o cieľoch, ale aj o svojej aktuálnej situácii:

  • Spočítajte si náklady potrebné na bežný život, teda zostavte si domáci rozpočet, ktorého sa budete držať. Dôsledne sledujte svoje výdavky. Pokojne využite niektorú z online aplikácií.​​​​​​​
  • Stanovte si minimálnu sumu, ktorú chcete usporiť a nastavte si tento trvalý príkaz ako prvý. Na vytvorenie strednodobého sporenia môžete využiť online sporiaci účet k bežnému účtu. Lepšie zhodnotenie finančných prostriedkov prostredníctvom atraktívneho úroku však ponúka termínovaný vklad s fixným úročením a rôznou dobou viazanosti. ​​​​​​​
  • Ak máte kontokorent alebo iný typ úveru, určite si vyššiu sumu splátky, aby ste ich vyplatili čo najskôr. Bez tohto kroku je finančná nezávislosť iba zbožným želaním.

Míňajte menej, ako zarobíte

Samozrejme, budovanie finančnej nezávislosti je o tom, že budete míňať menej, ako zarobíte. Výbornou voľbou je napríklad dobrovoľná skromnosť a vedomá spotreba.

Ako ich praktizovať? Tu je niekoľko príkladov:​​​​​​​

  • Skôr, ako si niečo kúpite, popremýšľajte nad tým, či to skutočne potrebujete. Myslite na to, že nákupy spôsobujú iba krátkodobú radosť, ale neprinášajú dlhodobé šťastie.​​​​​​​
  • Šetrite vodou a energiami napríklad tak, že si dáte iba krátku sprchu, využijete úsporné žiarovky a pod.​​​​​​​
  • Niekoľkokrát týždenne využite namiesto auta prostriedky verejnej dopravy alebo bicykel.
  • Sústreďte sa na konzumáciu základných potravín, vyhýbajte sa tým vysoko priemyselne spracovaným.

Vzorom finančnej nezávislosti i dobrovoľnej skromnosti vám môže byť napríklad Warren Buffett. Ten si ešte v roku 1958 kúpil 5-izbový dom a neodsťahoval sa z neho ani vtedy, keď jeho majetok dosiahol hodnotu 90 miliárd dolárov.

Nájdite spôsob, ako zarobiť viac

Ďalšou z možností, ako sa dopracovať k finančnej nezávislosti, je navýšenie svojho príjmu. To sa dá dosiahnuť nielen nadčasmi v práci, ale aj skráteným pracovným úväzkom v inom zamestnaní alebo vytvorením pasívneho príjmu z prenájmu nehnuteľnosti, napísania e-booku či vytvorenia online kurzu.

Nepreháňajte to

Popri budovaní finančnej nezávislosti nezabúdajte na to, že život je krátky a treba ho žiť naplno. Skúste pred kúpou hmotných vecí preferovať zážitky, ktoré vám prinesú radosť, podporia vaše zdravie a upevnia vzťahy s najbližšími.

Turistika, šport na čerstvom vzduchu či spoznávanie nových miest s batohom na chrbte vám dodajú pozitívnu energiu a znásobia túžbu po dosiahnutí finančnej nezávislosti.

Ak chcete na dosiahnutie finančnej nezávislosti využiť online sporiaci účet alebo termínovaný vklad, neváhajte nás kontaktovať.

Zdroje:

https://www.investopedia.com/articles/personal-finance/112015/these-10-habits-will-help-you-reach-financial-freedom.asp

https://www.oberlo.com/blog/financial-freedom

https://financer.com/sk/ako-na-to/financna-nezavislost/

https://nomoredebts.org/blog/manage-money-better/achieve-financial-freedom-personal-finance-tips

https://www.etmoney.com/learn/mutual-funds/9-steps-to-achieve-financial-freedom/