Platba kartou cez internet: Ako postupovať a na čo si dať pozor?

Autor: Juraj Lóci, Sales & Financing | 03.03.2023

Platba kartou cez internet prináša výhody nielen predávajúcemu, ale aj kupujúcemu. Je rýchla, bezpečná, jednoduchá a bez poplatkov. Navyše ušetrí finančné prostriedky za dobierku a urýchli expedíciu tovaru, pretože nie je potrebné čakať na pripísanie peňazí na účet. 


Debetná karta Mastercard funguje spoľahlivo cez počítač i mobil, a preto vám prinášame jednoduchý návod, ako platiť kartou cez internet, s ktorým to zvládne naozaj každý. 

Nakupovanie cez internet je čoraz populárnejšie, pretože umožňuje výber z pestrého sortimentu tovarov za výhodné ceny v rôznych kútoch sveta z pohodlia domova. Z tohto dôvodu však narastá aj miera rizika spojeného s platbami kartou cez internet. Avšak dodržaním niekoľkých dôležitých zásad sa dá toto riziko eliminovať. Na čo by ste nemali zabúdať?

Overte si serióznosť predajcu, zabezpečenie stránky a silu hesiel

Pri nakupovaní cez internet je kľúčová bezpečnosť. Skôr, ako sa pustíte do objednávky a realizácie platby, overte si nasledovné skutočnosti:

 • dôveryhodnosť predajcu, 
 • obchodné podmienky a podmienky vrátenia tovaru, 
 • zabezpečenie webovej stránky symbolom visiaceho zámku alebo https:// v paneli s adresou,
 • platnosť certifikátu o registrácii stránky,
 • aktívnu antivírusovú ochranu v počítači,
 • zabezpečenie wifi pripojenia,
 • silu hesla a prihlasovacích údajov v online priestore,
 • nastavenie limitov pre online platbu na platobnej karte a 
 • nastavenie SMS notifikácie, ktorá informuje o obratoch na vašej karte. 

Jednoduchý návod, ako platiť kartou cez internet 

Po tom, ako si overíte vyššie uvedené bezpečnostné zásady online nakupovania a platenia, môžete sa pustiť do realizácie objednávky vo vybranom eshope. To znamená, že najprv objednávku skontrolujete, záväzne potvrdíte, vyplníte osobné údaje, vyberiete spôsob dopravy a platby. 

Čo sa týka platby, jednou z možností je platba kartou cez internet, následný výber platby kartou Visa, MasterCard, Maestro a ďalšími, ktoré majú na zadnej strane na magnetickom páse CVV či CVC kód. Následne je potrebný súhlas s obchodnými podmienkami. 

Postup platby kartou cez internet

Zo stránky eshopu vás presmeruje do platobnej brány, kde sa zadávajú údaje o platobnej karte:

 • 16-miestne číslo karty, ktoré sa nachádza na jej prednej strane,
 • dátum platnosti karty vo formáte MMRR a 
 • CVV/CVC kód uvedený na zadnej strane karty. 

Po vyplnení údajov je v bezpečných internetových obchodoch nutné overenie majiteľa karty, napríklad prostredníctvom 3D Secure. To znamená, že vás presmeruje na overovaciu stránku a informuje vás o tom, že transakciu je potrebné potvrdiť v aplikácii vašej banky. Až potom prebehne presmerovanie do eshopu s potvrdením o realizácii platby. 

Alternatívou potvrdenia platby v aplikácii vašej banky je zadanie kódu, ktorý vám príde v SMS správe na mobilný telefón. 

Rozdiely v bezpečnosti pri platbe kartou Mastercard, Visa a Maestro 

 • Mastercard a aj naša debetná platobná karta Mastercard využíva pre zaisťovanie bezpečnosti pri nákupe v internetových obchodoch dodatočnú bezpečnostnú kontrolu Mastercard Identity Check (MIC). Po zadaní čísla karty, platnosti karty a CVC kódu je prostredníctvom MIC vyžadované potvrdenie v aplikácii BKS Security App PIN kódom, alebo biometrickými údajmi.
 • Visa využíva SCA, teda silné overenie zákazníka, založené na kombinácii dvoch foriem identifikácie, o ktorých rozhoduje konkrétna banka, napríklad hesla, PIN kódu, jednorazového prístupového kódu prostredníctvom SMS alebo emailu, poprípade biometrie, ako odtlačkov prstov či rozpoznávania tváre.
 • Platobná karta Maestro sa dá používať v rámci 3D Secure.

Čo robiť v prípade zneužitia platobnej karty? 

Platba kartou cez internet má svoje riziká. Avšak dodržiavaním vyššie uvedených zásad bezpečného online nákupu a platby ich minimalizujete. Okrem toho je dôležité uchovávať svoju platobnú kartu a prihlasovacie údaje v bezpečí

Účinné je nastavenie SMS notifikácie, ktorá vás okamžite po uskutočnení transakcie informuje o pohyboch na účte. V prípade neoprávnených pohybov tak môžete svoju platobnú kartu okamžite zablokovať cez online banking

Debetná karta BKS Bank je zabezpečená Mastercard Identity Check a potvrdením transakcie v aplikácii BKS Security App. Zároveň umožňuje zmenu limitov a blokovanie karty v prípade zneužitia, čiže je maximálne zabezpečená. Aktuálne ju získate k svojmu bežnému účtu u nás v BKS Bank. V prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať.

Zdroje: 

https://www.moneyhelper.org.uk/en/everyday-money/banking/shop-safely-online

https://www.nerdwallet.com/article/credit-cards/ensure-online-credit-card-purchases-safe

https://www.financnykompas.sk/clanok/platba-kartou-online-kedy-je-naozaj-bezpecna

https://www.bksbank.sk/documents/33269/789563/%C4%8Eal%C5%A1ie+inform%C3%A1cie.pdf/c643be0d-5295-38f7-abfa-c0951e384ae4?t=1646743149550

https://www.bksbank.sk/dmc

https://www.visa.co.uk/how-you-pay-matters/pay-online.html

https://www.visa.co.uk/visa-everywhere/blog/bdp/2022/01/05/how-online-checkouts-1641379794195.html

https://www.mastercard.at/de-at/mastercard-fuer-karteninhaberinnen/privatkunden/innovatives-bezahlen/tipps-zum-online-shopping/identity-check.html

https://quickpay.net/payment-methods/maestro/

termínovaný vklad

Termínovaný vklad

Zhodnoťte lepšie Váš majetok a získajte atraktívny úrok.

Online sporiaci účet

Online sporiaci účet

Sporte bezpečne a pohodlne priamo z Vášho domova a vytvorte si železnú rezervu.